Özellikle küresel ısınmanın dünyamızı hızla tehdit ettiği son yıllarda otomotiv sektörü araçlardaki karbon emisyonunu azaltmak konusunda ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Otomobillerin ağırlıklarının azaltılması konusunda kullanılan malzemelerin hafifliğinin büyük önem kazandığı görülmektedir. Alüminyum, sahip olduğu yüksek performans özellikleri ile bu alanda en çok tercih edilen metallerden biri olma özelliğini gün geçtikçe otomobil sektöründe farklı kullanım alanları bularak göstermektedir.

KULLANIM ALANLARI 


ISI KALKANI 

Çeliğe göre nerdeyse üç misli hafif olan alüminyum karbon salınımının ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlamak için günümüzde araçların gövdelerinde kendisine ciddi bir kullanım alanı bulmaktadır. Egzoz gazı ısısının araç içine iletilmesine engellemek amacıyla kullanılan ısı kalkanı ürünlerinin alüminyumdan üretilmesi buna en güzel örneklerden biridir.


 


TIR YAN PANELLERİ

Tır dorselerinde özellikle tekstil ürünlerinin taşınabilmesi için perfore edilerek kullanılan panellerde yassı alüminyum tercih edilmektedir. Bu ürünlerin genellikle eloksal işleminden geçirilerek korozyon direnci arttırılmaktadır.


 


ARAÇ PLAKASI

Plastik plakalara göre daha dayanıklı, mukavemetli ve çevre dostu özelliğine sahip alüminyum plakalar olarak kullanılmaktadır. Bu plakalar istenilen renklerde üretilerek hem görsellik hem de korozyona karşı direnç kazanır.