İnşaat sektörü alüminyumun en fazla kullanım alanı bulduğu sektör olma özelliğine de sahiptir. Bu kapsamda Kompozit Panel , Isıcam Çıtası,  Dış Cephe Kaplama, İzolasyon Ruloları, Alçıpan Köşe Profilleri, Asma Tavan, Sandviç Panel ve Trapez üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır.

KULLANIM ALANLARI 


Kompozit Panel

Kompozit panel, iki tarafı alüminyum levhadan oluşan içerisinde plastik malzeme dolgulu daha çok cephe giydirme ve reklam panolarında kullanılan bir malzemedir. Kolay şekillendirilebilir olması, hızlı bir şekilde cephede uygulanabilme kolaylığı, yüksek korozyon direnci, estetik görünümü ile inşaat sektöründe hızla tüketimi artan kompozit panellerde alüminyum olmazsa olmaz bir malzemedir.


Isıcam Çıtası

Isıcam çıtası, ısı yalıtımlı pencerelerde iki camın arasında izolasyonun sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Çift cam arasındaki boşlukta havanın yer almaması ısı yalıtımı için çok önemlidir. Isı camda kullanılan alüminyum çıta profilleri, içerisine uygulanan nem alıcı özellikteki malzemelerin doldurulması ile tam bir izolasyon sağlanmasına fayda sağlar. Kolay şekillendirilebilir, kaynak kabiliyeti yüksek ve hafiftir.  Mükemmel ısı yalıtımı özellikleri göstermesi nedeniyle tercih sebebidir.


Dış Cephe Kaplama 

Dış cephe kaplamaları içerisinde kolay şekillendirilebilirliği, yüksek korozyon direnci, yanmazlığı ve hafifliği ile en çok tercih edilen ürünlerin başında gelen alüminyum modern binaların estetik yüzü konumundadır.


Reklam Panosu

24 saat reklam imkânı sağlayan açık hava mecralarında kullanılan reklam panolarının vaz geçilmez malzemesi dayanıklılığı, hafifliği, yüksek korozyon direnci ve kolay şekillendirilebilirliği ile alüminyumdur.


Boyalı Alüminyum

Alüminyum inşaat sektöründe farklı birçok kullanım alanı bulurken, korozyon direncinin artırılması ve farklı estetik özellikler kazandırılması ihtiyaçları ile çoğunlukla boyanarak kullanılmaktadır. Özellikle sürekli yaş boyama hatlarında yüksek verimde düşük maliyet ile boya yapılması için yassı alüminyumdan yüksek kalite özellikleri beklenmektedir.


İzolasyon

Alüminyum izolasyonda yüksek performans özellikleri ile en çok tercih edilen ürünlerin başında yer almaktadır. Özellikle ısı, ışık, ses ve nemin yalıtılması konusunda sahip olduğu üstün özellikleri bu alanda alüminyumu vazgeçilmez kılmaktadır.


Alçıpan Köşe Profilleri

Günümüzün modern yapılarında daha az alandan daha verimli sonuçlar elde edebilmek amacıyla tuğla duvarların yerini alçı duvar panelleri almaktadır. Alçı duvarların köşelerinde kullanılan alüminyum da bu alanda hızla kullanımını artırmakta ve işleme kolaylığı yüksek korozyon direnci gibi üstün özellikleri ile tercih nedeni olmaktadır.


Asma Tavan

Hastane, iş merkezi, alışveriş merkezi, ofis ve endüstriyel binaların iç mekanlarında aydınlatma ve havalandırma sistemlerinin gizlenmesi ve gerektiğinde kolaylıkla erişilmesi amaçları ile sıkça kullanılan asma tavanlarda korozyon dayanımı, sararmama, steril olma, hafiflik ve estetik görünüm gibi özellikleri ile alüminyum tercih edilmektedir.


Sandviç Panel ve Trapez

Endüstriyel binaları, spor salonları ve alışveriş merkezleri gibi yapıların dış cephelerinde tercih edilen sandviç paneller özellikle yüksek korozyon direnci gerektiren uygulama alanlarından olması sebebiyle alüminyumun tercih edildiği kullanım alanlarının başında yer almaktadır.


Kenet Çatı Sistemleri

Çatı sistemlerinin en büyük problemi olan sızdırma sorununu ortadan kaldıran kenet çatı sistemleri günümüzde modern endüstriyel binalar, havalimanı terminalleri, stadyumlar gibi birçok yapıda tercih edilmektedir.

Cami Kubbesi

Kolay işlenebilme özelliği, alternatif malzemelere göre daha düşük maliyeti, kurşuna göre çok daha çevreci oluşu sebebi ile cami kubbelerinde kullanılan alüminyum boyanabilme özelliği ile de estetik özellikler kazanabilmektedir.


Yağmur Oluğu

Özellikle tarihi binaların estetik görünmesindeki en önemli unsurlardan biri metal yağmur oluğu sistemlerine sahip olması başta gelmektedir. Metal yağmur oluğu sistemlerinde alüminyum yüksek performans özellikleri ile en fazla tercih edilenlerin başında gelmektedir.