Metal Endüstrisinde Başarı
Röportaj : Anthony Moran
AA Metals’in başkanı ve CEO’su olarak Jack Cheng metal distribütörlüğünün nasıl çalıştığını anlamak için yıllarını harcamıştır. Cheng etkin tedarik zinciri ve doğru personelin anahtar olduğuna inanmaktadır.

İsim: Jack Cheng
Şirket: AA Metals
Pozisyon: Kurucu ve  CEO
Merkez: Orlando, FL
Gelir: 400 million $ (2018)
Çalışan Sayısı: 50
Özel Şirket

Cheng Çin’den Amerika pazarına ithal edilen güvenilir ve kalitesi güvence altına alınmış tedarikçi’den sağlanan alüminyum için fırsatı gördüğünde Kentucky Üniversitesi’ndeki Alüminyum Teknoloji Merkezi’nde metalurji mühendisi olarak çalışıyordu. Cheng CEO Magazin’e AA Metals için ilham kaynağı olarak, bir müşterinin bazı alüminyumları Çin’den ithal ettiklerini ve bir takım kalite problemleri yaşadıklarını söyleyerek alüminyum örneğini laboraturımıza göndermesini göstermiştir. Müşteriler bazı testler yapmamızı ve onları tavsiyelerde bulunmamızı istediler çünkü A.B.D. ve Çin arasındaki kalite gereksinimi farklıdır.

Orlando Merkezli AA Metal, Inc 2003 yılında kurulmuştur ve Kuzey Amerika’ya, Güney Amerika’ya, Avrupa’ya ve Orta Doğu’ya alüminyum ve paslanmaz çelik dağıtmaktadır. Şirket sırt plaka ruloları ve levhaları, paslanmaz bobin ve levhalar, ekstrüzyonlar, cam elyaf ekranları ile birlikte tedarik, lojistik, finans, sigorta, endüstriyel pazarlama ve satış sonrası hizmerleri de içeren çeşitli bobin ve levhalar sunmaktadır. Şirket kurulduğundan itibaren yıllar yılı büyüyerek 2018 yılında dünya genelinde 400 milyon dolarlık bir satışa ulaşmanın gururunu yaşamaktadır.

Demir içermeyen metaller alanınında ülkesi Çin’de lisans eğitimi, çeliğin sürekli dökümü alanında master derecesi, çelik yapımı alanında doktora, bir MBA ve alüminyum metalurjisi alanında ikinci bir doktorası Kentucky Üniversitesi’nden olan Cheng AA Metals’in daha büyük ve iyi işler yapabileceğine inanmaktadır.

Cheng işini 5 yıl içerisinde milyar dolarlık bir satış seviyesine yükseltmek istediğini tutku ile söylemekte ve eklemektedir. “Fakat bunu sadece alüminyum bobin, levha ve ekstrüzyon ile yapamayız, ürün gamımızı çeşitlendirmemiz gerekmektedir. Paslanma çelik karbon çelik ve alüminyum hammadelerinde daha fazlasını yapmaya başladık, ayrıca müşteri tabanımızı genişletmekteyiz. A.B.D. ve Kanada’nın ötesinde Avrupa’da bir satış ofisi açtık ve henüz Kolombiya’da bir şirket satınaldık. Güney Amerika bizim için büyük bir Pazar olmaya başladı.”

Başarıya Engeller Koymak

Cheng AA Metals’in başarısını, kendisinin endüstiride harcadığı bir çok yıldan gelen alüminyum işindeki derin bilginin kombinasyonunun bir sonucu olarak görmektedir. AA Metals birici sınıf tedarik zinciri kaynağı ile kendisi ve tedarikçileri için kazan-kazan prensibine göre çalışmaktadır.

Cheng “Satınalma ve satmanın ötesinde, inanıyorumki gücümüz teknik destektedir” şeklinde açıklamaktadır. “Müşterilerimizle ve orjinal ürün üreticileri son kullanıcıları ile birlikte ihtiyaçlarına göre çalışmaktayız, bu şekilde son kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre kaliteyi üretmekteyiz ve  böylece müşterimin güvenini sağlamaktayız. Yapımının bir parçası olduğumuz ürünleri anlıyoruz ve bu çok önemlidir.”

“Tüm kariyerimi Çin ve A.B.D’de alüminyum sektöründe harcadım. Bir çok alüminyum profesyoneli ile ağ kurdum, böylece AA Metals’de kaliteli ürünleri rekabetçi fiyatlarla bulabilmekteyiz. Müşterimize tüm tedarik zincirini dikkate alarak kapı fiyatı önermekteyiz. Müşterilerimiz ürünlerini teslim almanın ötesinde hiç bir şey için endişelenmemektedir.”

Cheng AA Metals’in işgücü ile onun yürüyen ileri teknolojisinin gerçekleştirilmesinin arasındaki sinerjiye fazlasıyla inanan bir mükemmelliyetçidir ve ekibi sürekli olarak operasyonel mükemmelleştirmeyi en yüksek derecede başarma bakış açısı ile şirketteki süreçleri iyileştirmek için çabalamaktadır.

Gerçekleştirdiğimiz her toplantıda esas olarak operasyonel mükemmelliği sağlayan operasyonel etkinlik ve verimliliği optimize etmek istediğimizi vurgulamaktayız şeklinde açıklamıştır. “Belki benim kişiliğimdir, fakat süreçleri basitleştirmeye ve kolaylaştırmaya inanıyorum ve bunu yaptığımızdan emim olmak için her gün kontrol etmekteyiz. Sürekli olarak maksimum çalışma yeri verimliliğini  5-S metodolijisi gibi standart araçlarla takip etmekteyiz.

“Ayrıca ile IT teknolojileri ve bulut tabanlı Netsuitte ERP Sistemi vasıtası ile operasyonel verimliliği iyileştiriyoruz. Bu temel olarak bize 50’den biraz daha az insan ile yıllık 400 milyon USD satış olanağı vermektedir. Bu bizim için çok önemlidir.”

Doğru İşgücü

Cheng aynı disiplin ve duyarlılık ile çalışmaktadır ve AA Metals yıllar içerisine AA Metals Avrupa ve AA Metals SAS vb olmak üzere çeşitli şirketleri kurmuş ya da satın almıştır.

“Satınaldığımız her şirkette aynı iş modeli ve prosedürleri standardize ederiz, böylece herkes aynı dili konuşur ve işbirliği çok daha kolaylaşır.” şeklinde ekler.

A noktasından B noktasına gitmek zorundaysanız, herhangi bir sapma olmadan düz bir hat istersiniz. Bu durum, herkesin aynı gemide olduğundan emin olmak için iletişim ve standartlaştırılmış operasyonel süreçler ister. Bu tedarikçi ve müşterileri de ister.

Bu devam eden iyileştirmenin kilit bakış açısı ve mükemmeleştirme için yüksek standart olarak, Cheng ekip çalışmasını ve şirket içindeki tartışmaya açık platformu çok önemser Çalışanlarını böylece cesaretlendirerek operasyonlardaki hata ve zayıflıklarının düzeltilmesi sağlanır.

Cheng “iyileştirmeyi devam ettirebilmek ve herkesin ortak amaç ve hedeflerimizi  anlayabilmesi için insanlarımızı problemlerini çözmeleri için cesaretlendiririz” der. “En büyük zorluk iyi, sağduyulu insan bulmak, İnsanlar her zaman işleri karmaşık hale getirmeye eğilimlidir. Bir çok genç insan alıyoruz ve lider ve yönetici olmaları için onlara zaman vermeye hazırız.”

Eğer çalışanlarınız mutlu değilse, ne kadar iyi satış personelinize sahip olduğunuz önemsizdir ve mutlu müşteriniz yoktur.

Tedarik Zincirinin Önemi

Halen müşteri tabanını çeşitlendirmek ve uluslararası çapta genişlemek isteyen AA Metals ile Cheng, şirketin tedarik zincirini mümkün olduğu kadar verimli hale getirmeye odaklanmış durumdadır. Bu şirketin çalışanlarının yetenek ve becerileri ile beraber AA Metals’in başarısındaki en önemli unsurdur.

Cheng ürünlerini %100 ithalat vasıtası ile tedarik ettiğini ve A.B.D ve Çin arasında meydana gelen şuanki ticaret problemleri nedeni ile başka ülkelerden tedarikçi bulmak zorunda olduklarını vurgulamıştır. “Şanslıyız ki,  sektörde çok zaman geçirdim ve nerede kalite ve güveni bulabileceğimi biliyorum. Tedarikçilerimizle çeyrek ve yıllık bazda anlaşmalarla çalışıyoruz ve işbirliğini hedefliyoruz, eğer bir problem ortaya çıkarsa, oturur ve doğru hareketi yapmanın ve beraber geliştirmenin bir yolunu buluruz.”

Cheng ısrarla tedarikçileri ile olan bu stratejik ilişkinin kendilerini gerçekten de rakiplerinden ayrıştıran bir numaralı unsur olduğunu belirtmektedir. Kimlerin en iyi tedarikçi olduğunu biliyoruz ve bu bize kalite ve teslim açından güvenilirlilik veriyor ayrıca daha iyi ödeme koşulları sağlıyor çünkü nakit akış çok önemlidir. Tedarikçilerimiz her zaman bizi desteklemektedirler ve bu zor zamanlarda karşılıklıdır. Bunun anlamı istikrarlı uzun dönemli ticaret ve müşterilerimizden nihayetinde güvendir.
AA Metals şu an Kuzey Amerika’da  en geniş ve büyüyen alüminyum dağıtıcılarından birisidir. Geçen yıl  Orlando’daki deposunu 8400 metre kareye yükseltmiştir ve yakın zamanda Baltimore, Chicago ve Los Angeles’da şubeler açmıştır bu da şirketin şirketin büyüme azminin kesin bir işaretidir.

Cheng CEO Magazin’e iş felsefesinin şu olduğunu söyler: “En önemli şey doğru insanlara sahip olmak ve bu doğru insanları doğru pozisyonlara yerleştirmektir.” Nihayetinde çok iyi bir altyapı ve çok büyük bir tedarik zinciri sürecimiz bulunmaktadır ve gelecekte büyümek için şirjet satınalması ve pazarda farklılaştırma arıyoruz. Mevcut ticaret durumu göz önüne alındığında bu çok önemlidir.